If each library is successful, the country will also be successful. If the library makes money, it shows that the community needs it, thus the library confirms its effectiveness.
Законодавче регулювання платних послуг:
- Закон України “Про культуру”
- Закон України “Про бібліотеки та бібліотечну справу”
- Постанова Кабінету Міністрів України №1271 “Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися державними і комунальними закладами культури”
- Постанова Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2020 р. № 1183 “Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися державними і комунальними закладами культури, що не є орендою”
- Наказ Міністерства культури України, Міністерства фінансів України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України “Про затвердження Порядку визначення вартості та надання платних послуг закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності”
Бібліотека може надавати лише ті платні послуги, що визначені переліком затвердженим Кабінетом Міністрів України. Розглянемо частково цей перелік.
- Проведення вистав, постановок, концертів, освітніх та розважальних заходів, показ фільмів, виступ артистів і розміщення рекламної продукції цих заходів.
- Проведення занять у студіях, групах, секція, курсах, стажування, підвищення кваліфікації, консультацій
- Організація клубів за інтересами
- Розроблення сценаріїв заходів і свят за заявками юридичних та фізичних осіб.
- Організація та проведення спектаклів, концертів аматорських колективів.
- Проведення театралізованих свят, фестивалів, конкурсів, спортивно-розважальних, оздоровчих, обрядових заходів, виставок книг і творів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва.
- Організація та проведення культурно-масових та наукових заходів, професійних та корпоративних свят, форумів, семінарів тощо
- Користування настільними і комп’ютерними іграми, дитячими ігровими містечками, персональними комп’ютерами, глядацькими залами.
- Виготовлення та продаж видань про фонди і діяльність бібліотек, довідково-бібліографічних та інформаційних продуктів, репродукцій, наборів листівок, афіш, плакатів, сувенірних виробів, значків тощо
- Проведення фото-, відео- і кінозйомок приміщень та інтер’єрів бібліотек, окремих сторінок документів з бібліотечних, музейних та архівних фондів, а також у приміщеннях та на території закладу за заявками юридичних та фізичних осіб.
- Обслуговування груп і окремих відвідувачів на територіях та у приміщеннях бібліотек, під час огляду експозицій, виставок тощо.
- Формування бібліографічних списків для курсових, дипломних та наукових робіт, каталогів для особистих бібліотек і бібліотек підприємств, установ та організацій. Надання письмових тематичних, фактографічних, аналітичних, адресно-бібліографічних та інших довідок для фізичних та юридичних осіб. Користування міжбібліотечним абонементом, доставка документів. Оформлення реєстраційно-облікових документів користувачів бібліотек.
- Продовження строку користування документами, резервування документів, нічний абонемент.
- Інформаційно-бібліотечне обслуговування підприємств, установ та організацій.
- Друк інформації з електронних носіїв, ламінування документів. Продаж документів з фондів бібліотек, що списуються та підлягають утилізації, фізичним та юридичним особам.
- Оренда приміщень
- Фотокопіювання, репродукування, ксерокопіювання, сканування, фотографування, мікрофільмування, мікрокопіювання, створення цифрових та тривимірних копій з книжок, брошур, газет, журналів, документів з фондів/архівів бібліотек.
- Оренда обладнання, майна, інструментів, що належать закладу.
- Детальніше зі списком можна ознайомитися за лінком вище.
Аби бібліотека могла надавати власні послуги це має бути також прописано у внутрішніх актах організації роботи: Статуті бібліотеки, Положенні про надання платних послуг, Типових нормах часу на основні процеси бібліотечної роботи. Якщо бібліотека надаватиме платні послуги не передбачені Переліком, всі отримані кошти потрібно перерахувати до бюджету, коштом якого вона утримується.
Матеріальні цінності, майно закладу культури, придбане або створене за рахунок коштів, отриманих від платних послуг, належать закладу культури та використовуються ним для виконання своїх цілей і завдань.
Розрахунок платних послуг
Розмір плати за надання платних послуг бібліотека встановлює самостійно щороку у національній валюті України — гривні. Вартість послуги встановлюють на основі економічно обґрунтованих витрат, пов’язаних з її наданням. Складові вартості платної послуги:
- витрати на оплату праці працівників, які надають послуги;
- нарахування на оплату праці цих працівників;
- оплата послуг сторонніх організацій, товари чи послуги яких використовуються при наданні платних послуг,
- капітальні витрати;
- індексація заробітної плати,
- інші витрати
При формуванні витрат на оплату праці враховуються розміри витрат на оплату праці працівників, які не перебувають у штаті, але залучені до надання платної послуги. Детальніше про кожну з витрат читайте https://ula.org.ua/images/documents/5164/IFLALetterULA20231220.pdf. Заклади культури можуть надавати платні послуги на пільгових умовах, передбачених законодавством (дітям дошкільного віку, учням, студентам, пенсіонерам, інвалідам). Крім того, заклад культури обов’язково оприлюднює інформацію про вартість послуг, яка діє на дату надання послуги, із застосуванням інформаційних засобів (реклама, інформаційна дошка, веб-сайт закладу тощо.)
Найактуальніші платні послуги (за досвідом комунального закладу “Міські публічні бібліотеки” Житомирської міської ради):
- організація діяльності клубів за інтересами: 2021 рік — 297 640 грн; 2022 pik — 152 980 грн;
- надання послуг з організації та/або проведення культурно масових заходів, семінарів, майстер-класів, тренінгів, майстерень; 2019-2022 — 192 199 грн
- надання послуг з оформлення реєстраційно-облікових документів користувачів бібліотек: перереєстрація формуляра (щорічно); 2019-2022 роки — 50 812 грн, 2022 рік — 13 038
- ксерокопіювання; 2019-2022 роки — 44 070 грн, 2022 рік — 11 342 грн
- резервування документів, нічний абонемент 2019-2022 роки — 37 954 грн; 2022 рік — 4 684 грн
При організації платних послуг орієнтуйтеся на свою цільову аудиторію. Хто вона і яких послуг потребує? Але пам’ятайте, що кожен відвідувач має мати вибір: платну чи безкоштовну послугу обрати. Разом з тим намагайтеся організовувати послуги цікаві насамперед для вас самих — тоді вони зацікавлять і користувача. Якщо існує платна послуга, то зароблені гроші повернуться назад у бібліотеку і їх можна витратити на її покращення.
На що бібліотека може витратити зароблені кошти? Законодавство встановлює, що після спрямування доходів, одержаних від надання платних послуг, на відшкодування витрат, пов’язаних з організацією та наданням цих послуг і сплату податків, дохід, що залишається в розпорядженні закладу культури, спрямовується на покриття незабезпечених захищених видатків, і в першу чергу на погашення заборгованості з оплати праці, оплату комунальних послуг та енергоносіїв.
Але на практиці успішні заклади, що систематично надають платні послуги напрацьовують варіанти використати виручені кошти на:
- жалюзі, рулонні штори;
- прилади обігріву приміщення;
- камери спостереження;
- меблі для дитячих кімнат;
- матеріали для майстер-класів;
- читацькі квитки
- термометри
- кондиціонери
- костюми для проведення свят
- іміджева продукція
- премії для працівників
Що слід враховувати перед впровадженням платних послуг?
- Будьте готові співпрацювати з бухгалтерією та місцевими органами управління. Вони допоможуть вам правильно розрахувати вартість послуги, документально оформити, вести облік, звітувати тощо. Ви маєте бути одною командою для спільної цілі.
- Користуйтеся готовим досвідом колег та вибудовуйте партнерські стосунки — ви не конкуренти.
- Визначте, яка послуга має попит у вашій місцевості: не копіюйте сліпо досвід, а переосмислюйте і застосовуйте доречно.
- У плануванні враховуйте сезонність/аналізуйте кількість наданих послуг у попередніх періодах та вивчайте свою аудиторію та їх потреби.
Дивіться вебінар “Платні послуги” by link Презентація досвіду КЗ “Міські публічні бібліотеки” Житомирської міської ради by link
Додаткова розяснювальна документація за темою “Платні послуги” by link