В Nature Explorium, штат Нью-Йорк, діти можуть виростити рослини, дослідити властивості води, почитати на природі, а також пограти на музичних інструментах з різних культур. Це не парк розваг або приватний музей. Nature Explorium є частиною публічної бібліотеки Middle Country Public Library і є безкоштовним для всіх відвідувачів. Відкритий сад площею 450 м2 – яскравий приклад того, як бібліотеки творять пізнавальний простір для розширення своєї місії. Explorium пропонує практичні заняття на свіжому повітрі: зони “брудних матеріалів”, скелелазіння, будівництва, мистецтв, садівництва, читання та дослідження води. Через цей відкритий майданчик бібліотека надає місцевій громаді унікальний спосіб пов’язати грамотність, навчання та розуміння природи як регулярну частину відвідування бібліотеки.

Світлина від Nature Explorium at Middle Country Public Library.

Відкритий в 2010 році після трьох років планування, MCPL Nature Explorium був одним з першопрохідців навчання на відкритому повітрі в бібліотеках США. Трейсі Ластелла, працівниця бібліотеки, розповідає, що інноваційна атмосфера MCPL дозволила відносно легко знайти підтримку серед місцевого бізнесу та благодійних організацій. Бюджет проекту склав 300 тис. дол., і половина цих коштів надійшла від благодійних організацій та завдяки спільнокошту, а інша половина з бюджету бібліотеки.

Концепція садівництва в бібліотеках вкорінюється, оскільки бібліотекарі переглядають свою роль в громадах та мінливому світі. «Зараз визначення грамотності значно розширилося», – говорить Хелен Блох, дитячий бібліотекар з Оклендської публічної бібліотеки (OPL) в Каліфорнії. Хелен та інші бібліотекарі бачать недостатній рівень знань про природу та харчування серед своїх наймолодших відвідувачів. По всій країні бібліотекарі стикаються з дітьми, які не знають, як росте їжа, а також з дітьми, які хочуть спробувати вирощувати рослини самостійно. Приготування піци або салату, в якому інгредієнти вирощені та зібрані в бібліотеці, стають затребуваними програмами в бібліотеках США.

У той час як більшість бібліотек не мають площі або бюджету для створення подібного Nature Explorium, багато хто реалізує садівничі програми з урахуванням своїх ресурсів. Внутрішні дворики можна перетворити в сади з вертикальними насадженнями або горщиками. Можна створити інноваційні сади на основі аквапоніки (*аквапоніка – отримання продуктів харчування в одній системі на основі аквакультури (вирощування риб) та гідропоніки (вирощування рослин у воді). Наприклад, в бібліотеці у великому акваріумі живуть золоті рибки, а вода проходить через систему поливу і зрошення для полуниці, перцю, м’яти і базиліка. Ці рослини разом отримують поживні речовини з рибних відходів, а система поповнюється дощовою водою. Школярі годують рибку і стежать за рослинами.

At the Cranbury (NJ) School, fish tank water cycles through a watering and irrigation system for strawberries, peppers, mint, and basil. Courtesy of The Cranbury School
Аквапоніка в бібліотеці

Бібліотеки зазвичай покладаються на гранти / допомогу небайдужих для фінансування подібних садівничих проектів. Контейнерний сад HLHS був започаткований з рослин, подарованих місцевим садовим центром, посаджених в горщиках запозичених у персоналу. Бібліотека LPL запустила програму «Книжковий черв’як», отримавши невеликий грант. Бібліотека використовує компост, виготовлений бібліотечними «книжковими хробаками», для вирощування томатів, перцю і трав в невеликому відкритому саду. Бібліотека OPL отримала грант для покупки садового приладдя та 300 нових книг, які є частиною програми садівництва, а також найму інструктора для щотижневих уроків садівництва.

Для отримання додаткової інформації про Nature Explorium відвідайте www.natureexplorium.org або фейсбук сторінку.

Матеріал підготовлений на основі статті з сайту School Library Journal.

#бібліотекисвіту