У 2017-2018 рр. БФ «Бібліотечна країна» впроваджував проект «Трансформація бібліотек в сучасні центри розвитку громад» за підтримки Посольства Великої Британії в Україні у співпраці з ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА». Пілотними громадами проекту стали Шумська, Підволочиська, Теребовлянська ОТГ Тернопільської області.

В рамках реалізації проекту були проведені наступні заходи:

  • Аудит бібліотечних мереж в пілотних громадах (звіт)
  • Публічні обговорення по формуванню бачення майбутнього бібліотек в кожній пілотній громаді:

Результати – Підволочиськ

Результати – Теребовля

Результати – Шумськ

Презентація Астрід Девіс, експерта з бібліотечної реформи

Презентація Зорини О’Доннелл, експерта з місцевого розвитку “Історії успіху: роль бібліотек у громадському житті Великої Британії”

  • Ознайомлення із досвідом Теребовлянської громади з реформування бібліотечної галузі
  • Конференція для представників об’єднаних територіальних громад Тернопільської області на тему “Дієва бібліотека громади: пошуки майбутнього”. Матеріали конференції за посиланням

Були презентовані дослідження щодо стану бібліотечних мереж в об’єднаних територіальних громадах Тернопільської області та практичні моделі реформування системи публічних бібліотек, включаючи досвід Великобританії та успішні проекти окремих об’єднаних територіальних громад України.

«Реформування системи публічних бібліотек України: досвід Великої Британії та пілотні проекти об’єднаних територіальних громад» розкриває наступні теми:

  • Поточний стан мережі публічних бібліотек в Україні: загальноєвропейський контекст.
  • Порівняння мережі публічних бібліотек України та Великої Британії.
  • Публічні бібліотеки у Великій Британії сьогодні: соціологічний аспект.
  • Функціонування публічних бібліотек: досвід острова Уайт, Велика Британія.
  • Майбутнє публічних бібліотек України: стратегія змін.
  • Спроби вирішення проблеми: пілотний проект реформи бібліотечної системи у Теребовлянській ОТГ.
  • Крок вперед – мобільне бібліотечне обслуговування.

Зокрема, дане дослідження має практичну користь для об’єднаних територіальних громад, які можуть ознайомитися та взяти за приклад досвід Теребовлянської громади щодо реформи бібліотечної мережі та створення Центрів культури та дозвілля. В документі міститься детальна покрокова хронологія реалізації реформи, включаючи зразки рішень міської ради та затверджені положення про діяльність оновленої мережі. Досвід Теребовлянської громади

Також корисною буде інформація про модель мобільного обслуговування населення громад бібліобусами з прикладами маршрутів пересування та розрахунків для кількох громад Тернопільської області. Мобільне бібліотечне обслуговування

Дослідження «Стан бібліотечних мереж в об’єднаних територіальних громадах Тернопільської області» демонструє основні статистичні показники стану бібліотек в Підволочиській, Теребовлянській та Шумській громадах, аналізує матеріально-технічне становище, розподіл фінансування за статтями витрат, кількість та якість книжкових фондів, рівень впровадження інформаційних технологій, графік роботи та форми діяльності бібліотек, а також пропонує рекомендації щодо покращення ситуації.

З результатами впровадження проекту можна ознайомитися за посиланням.

Категорії: Проєкти