Жива бібліотека

ФОТОПРОЕКТ "ВІДРОДЖЕННЯ БІБЛІОТЕК СХОДУ УКРАЇНИ"

21 червня 2017 року в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відбулася презентація фотопроекту та відкриття фотовиставки «Відродження бібліотек сходу України».  Проект реалізується Благодійною організацією «Благодійний фонд «Бібліотечна країна» у рамках Програми національних обмінів, за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США). Метою фотопроекту є висвітлення процесу відродження бібліотек сходу України і становлення їх як центрів громади та центрів підтримки внутрішньо-переміщених осіб. 

Під час презентації представник благодійного фонду «Бібліотечна країна» Люсьєна Шум розповіла про людей, які вимушено переїхали з окупованих територій сходу України, створили свої культурні осередки в нових умовах, відновлюють та розвивають роботу бібліотек.

Бібліотека в нинішніх умовах – це не тільки книгосховище, але і центр спілкування, діалогу, неформальної освіти та дозвілля. Особливо це є актуальним для територій постраждалих від конфлікту на сході України, де є велика кількість переселенців, які мають потребу в різних освітніх та реабілітаційних послугах. Але і самі бібліотеки переживають складні часи, деякі з них евакуйовані з зони конфлікту і мають налагоджувати роботу в нових умовах.

Люсьєна Шум, Голова БФ «Бібліотечна країна»: «Ми відвідали бібліотеки в містах Костянтинівка, Слов’янськ, Краматорськ та Покровськ. Фонд «Бібліотечна країна» раніше допомагав поповнювати книжкові фонди бібліотекам Донецької та Луганської областей. Бібліотеки на Сході несуть наразі значущу роль як місця надання допомоги та реабілітації внутрішньо-переміщеним особам. На базі бібліотек діють консультаційні бюро для переселенців, де можна безкоштовно отримати консультацію юриста та психолога. Бібліотеки організовують освітні курси, клуби за інтересами, заняття та свята для дітей, також можна безкоштовно користуватися Інтернетом та врешті читати нову літературу!».

Ганна Петрова, директор Наукової технічної бібліотеки Донецького національного технічного університету: «Сьогодні у розпалі інформаційної війни роль бібліотек не можна недооцінювати. Доступність великих масивів інформації та некерованість інформаційними потоками стає реальною загрозою. І цей факт накладає на бібліотекаря відповідальність перед суспільством. Ми маємо навчитись самі і навчити наших користувачів розрізняти дезінформацію, аналізувати і протистояти агресивній пропаганді».

Тетяна Оратовська, директор Костянтинівської центральної міської публічної бібліотеки: «Після початку українсько-російської гібридної війни Костянтинівка опинилася в абсолютно новій для себе ситуації, коли насильницький конфлікт став частиною життя місцевої громади. Сьогодні бібліотека – це не просто центр культурного життя, це осередок розвитку та підтримки місцевої громади. Використовуючи свої широкі можливості та інтелектуальні надбання, бібліотека привернула до себе багато прихильників шляхом безперервної участі в житті громади. Наразі бібліотека виконує чимало місій: це своєрідний довідковий, інформаційний, освітній центр та місце реабілітації соціально незахищених верств населення, особливо внутрішньо переміщених осіб».

Валерія Здибель, заступник директора Центральної бібліотеки м. Слов’янська: «В Центральній бібліотеці м. Слов’янська почалися нові часи з квітня 2014 року. Три місяці окупації змусили багатьох жителів Слов’янська зробити свій вибір. І бібліотека зіграла в цьому не останню роль. Вона працювала в часи окупації міста російськими найманцями і була осередком тепла, надії, віри і спілкування. Незважаючи на те, що в місті не було світла люди все одно приходили за книгами, за добрим словом. Сьогодні бібліотека - це центр громади, центр українства і патріотизму, переможниця багатьох конкурсів, отримувач грантів та реалізатор проектів. На базі бібліотеки працює патріотичне об’єднання «Славні дівчата», які плетуть маскувальні сітки та «кікімори» для бійців ЗСУ. В бібліотеці працюють безкоштовні курси української мови. Інформаційно-ресурсний центр «Вікно в Америку» навчає дітей та дорослих англійської мови. Переселенці знаходять для себе куточок для спілкування, отримання нових знань, відвідують тренінги та просто відпочивають душею. Перевиховувати «старих» немає сенсу. Треба навчити «малих» любити свою Батьківщину. І бажано особистим прикладом". 

Презентацію проекту дивіться за посиланням

 

  


Книжкові пакети


Новини

Конкурс бібліотек

В рамках конкурсу «Бібліотека як сучасний інформаційний центр» ми отримали 128 заявок від сільських та міських бібліотек України з більшості областей. Більшість заявок містять оригінальні ідеї та підходи щодо розвитку бібліотек, залучення нових читачів, прагнення бути культурним, інтелектуальним, інформаційним центром для своєї громади. Особливо хочемо відмітити сільські бібліотеки, які в умовах браку ресурсів не відстають за рівнем досягнень та баченням перспективних шляхів розвитку від міських та районних бібліотек. Дякуємо всім активним бібліотекарям, які приділили увагу складанню заявок на конкурс. Для нас дуже цінним є ваше прагнення розвивати та покращувати роботу бібліотек, надавати якісні послуги, орієнтовані на потреби читача. Благодійний фонд «Бібліотечна країна» буде в подальшому підтримувати проактивні бібліотеки та рекомендувати благодійникам допомагати тим бібліотекам, які подали заявки на конкурс.   

Переможці Конкурсу
1.      Бердичівська центральна міська бібліотека, м. Бердичів, Житомирська обл.
2.      Веселівська центральна селищна бібліотека, смт. Веселе, Запорізька обл.
3.      Ворзельська селищна бібліотека ім. Д. Бедзика, с. Ворзель, Київська обл.
4.      Городенківська центральна районна бібліотека ім. Леся Мартовича, м. Городенка, Івано-Франківська обл.
5.      Катеринопільська центральна районна бібліотека, смт. Катеринопіль, Черкаська обл.
6.      Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І. Чижевського
7.      Кульчинська бібліотека-філія Турійської РЦБС, с. Кульчин, Волинська обл.
8.      Новопсковська центральна районна бібліотека, смт. Новопсков, Луганська обл.
9.      Центральна бібліотека КЗК «Жовтоводська ЦБС», м. Жовті Води, Дніпропетровська обл.
10.  Ямпільська селищна бібліотека, смт. Ямпіль, Донецька обл.
Бібліотеки, які отримають заохочувальні призи:
1.      Бродівська районна бібліотека для дітей, м. Броди, Львівська обл.
2.      Війтівська сільська бібліотека, с. Війтівка, Вінницька обл.
3.      Врадіївська центральна районна бібліотека, смт. Врадіївка, Миколаївська обл.
4.      Зарічанська сільська бібліотека, с. Зарічани, Житомирська обл.
5.      Золотівська дитяча бібліотека – філія №8 Попаснянської РЦБС, м. Золоте, Луганська обл.
6.      Інгульська сільська бібліотека-філія Баштанської ЦБС, с. Інгулка, Миколаївська обл.
7.      Каланчацька центральна районна бібліотека, с. Каланчак, Херсонська обл.
8.      Кам'янець-Подільська бібліотека-філія № 6 для дітей, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл.
9.      Краматорська центральна міська публічна бібліотека, м. Краматорськ, Донецька обл.
10.  Попаснянська дитяча бібліотека-філія №35, м. Попасна, Луганська обл. 11.  Сільська бібліотека-філія села Вишнопіль, Хмельницька обл. 12.  Бібліотека-філія №17 Сумської міської централізованої бібліотечної системи, м. Суми 13.  Центральна бібліотека ім. В. В. Маяковського ЦБС Київського району, м. Харків 14.  Центральна міська бібліотека військово-цивільної адміністрації м. Авдіївки

Адреси бібліотек
Перелік всіх заявок, які були отримані в рамках конкурсу "Бібліотека як сучасний інформаційний центр"

Карта бібліотек


Партнери проекту