Поруч з книгами та дисками в багатьох бібліотеках можна побачити і … насіння. Насіннєві бібліотеки позичають та діляться насінням з метою збереження локальних сортів рослин. Також вони виконують значну просвітницьку функцію наголошуючи на збереженні біорізноманіття живої природи. Насіннєві бібліотечні програми безперечно доповнюють бібліотечну місію щодо розвитку громад та сприяння навчанню впродовж життя.

Як працює насіннєва бібліотека?

Деякі насіннєві бібліотеки просто дарують насіння, а інші видають насіння “в позику” і чекають від учасників, що ті виростять рослину до зрілості та повернуть насіння бібліотеці. Також бібліотека може влаштовувати заходи з обміну насінням, коли відвідувачі збираються та обмінюються насінням та досвідом з його вирощування.

Проєкт «насіннєва бібліотека» був започаткований в публічній бібліотеці м. Естеван, Канада в 2018 році: «Люди можуть орендувати до чотирьох пакетів насіння одночасно, і реальної дати повернення немає, ми просто просимо повернути насіння, коли рослини виростуть. Дуже багато бібліотек пропонують нові ініціативи, які не асоціюються з традиційними послугами бібліотек, і це надихнуло нас спробувати нову послугу для місцевої громади».

«Бібліотека насіння – це чудова безкоштовна можливість брати насіння додому, насолоджуватись вирощуванням розсади і згодом дарувати бібліотеці вже своє зібране насіння, щоб радувати інших людей, зацікавлених в розведенні рослин» – Талліннська центральна бібліотека.

Талліннська центральна бібліотека, Естонія

«Це новаторство, це інший спосіб взаємодії людей із бібліотекою», – публічна бібліотека Фенікса вперше поставила насіння на полиці в одному з відділень у 2014 році. Зараз бібліотека розповсюджує в середньому 1000 пакетів з насінням щомісяця по дев’яти філіях. У 2010 році в США існувало всього декілька програм з насінням у публічних бібліотеках, менш ніж за десятиліття список насіннєвих бібліотек збільшився до 500.

Як започаткувати проєкт «насіннєва бібліотека»?

  • Презентуйте ідею місцевій громаді, пошукайте партнерів, наприклад, місцевий клуб садоводів.  
  • Облаштуйте зручне місце в бібліотеці (можливо знадобиться шафа з роздільними ящиками, а також конверти для насіння).
  • Пожертвувати насіння на початку можуть місцеві насіннєві магазини та садові центри. Не хвилюйтеся, що спочатку маєте невелику кількість насіння, починати з малого – хороша ідея.
  • Пізнє літо та осінь – найкращий час почати збирати насіння для бібліотеки.
  • Визначте класифікацію насіння: наприклад, за типом рослини (квіти, овочі, зелень); багаторічні рослини, однорічні або дворічні; рівень складності, пов’язаної із посадкою, вирощуванням та збереженням насіння тощо.
  • Встановіть основні правила, наприклад, виключно органічне вирощування чи можливе застосування пестицидів.
  • Залучіть добровольців, які будуть допомагати обслуговувати насіннєву бібліотеку – сортувати та пакувати насіння.
  • Популяризуйте вашу бібліотеку насіння, запрошуйте професійних садівників для проведення лекцій про садівництво, а також лекторів на теми збереження біорізноманіття.

Бібліотека насіння – це дієвий просвітницький інструмент з поширення обізнаності з екологічних проблем! Читайте про «бібліотеки насіння» на Вікіпедії.

Джерела:

Why So Many Public Libraries Are Now Giving Out Seeds

Seed Lending Library: How To Start A Seed Library

#зеленібібліотеки