Публічна бібліотека Остіна (Техас, США) в 2009 році запровадила програму Recycled Reads. В рамках програми був організований центр переробки списаної літератури, який отримує всі списані матеріали публічної бібліотеки Остіна та її 20 філій, а також принесені відвідувачами. Книги в гарному стані продаються за ціною від 0,5 центів до 2 доларів, не придатні для продажу – відправляються на переробку. Всі отримані кошти від продажу та здачі в макулатуру – йдуть на розвиток бібліотеки.

Центр Recycled Readers має площу 2 тис м2 та включає такі основні частини: простір продажу списаних книг з модульними меблями, які можна перетворити на аудиторію, сцену чи простір для творців;  сортувальний зал, де обробляються всі матеріали перед їх продажем або повторним використанням.

Recycled Reads має невеликий персонал і в більшій мірі покладається на допомогу волонтерів, які працюють на всіх етапах: прийому, сортування, зберігання. Для волонтерів була розроблена процедура, за якою книги сортуються та виставляються на поличках по категоріях. До того ж центр навчає громаду Остіна щодо цінностей сталого розвитку та проводить різноманітні просвітницькі заходи та майстер класи для дітей та дорослих з виготовлення поробок зі старих книг, ремонтування тощо. В результаті програма Recycled Reads стала одним із головних переробників макулатури в місті та активно впроваджує концепцію “нуль відходів”. За 11 років роботи центру більше 3,6 тис тон книг отримали друге життя замість того, щоб потрапити на сміттєзвалище.

Бібліотека розробила онлайн тренінг з практик «зеленого» списання матеріалів, який є у вільному доступі на Youtube. Тренінг пропонує бібліотекам можливість підвищити рівень обізнаності щодо варіантів повторного використання книг і матеріалів, які списуються з бібліотечних колекцій. Незважаючи на те, що відео – англійською мовою, ми радимо передивитись, щоб віртуально ознайомитись з роботою центру Recycled Reads та відчути його атмосферу.  

«Концепція  бібліотеки, місця, де книги та інші ресурси використовуються багато разів – є зразковою моделлю стійкості. Дослідження підтверджують, що тенденції читання змінюються. За даними Інтернет-дослідження Pew Research та American Life Project, дорослі стали більше читати електронні книги. Бібліотека прискорює списання своїх фізичних колекцій, щоб збільшити навчальний простір, надати більше місця для користувачів комп’ютерів та споживачів цифрового матеріалу, а також для зібрань громади. Бібліотека спрямовує зусилля на максимальне повторне використання матеріалів шляхом: (1) заохочення використання публічних бібліотек, (2) збільшення використання цифрового контенту, коли це доступно та доцільно, та (3) утвердження бібліотеки не просто як сховища інформації, а простір для обміну ідеями, інформацією та творчістю». – з сайту Recycled Reads.

Фейсбук сторінка, Веб-сайт

#зеленібібліотеки #бібліотекисвіту