Біля смт Бородянка на Київщині є село Дружня. Воно майже частина селища — настільки близько розташоване. Саме село невелике, а єдиним осередком культури є місцева бібліотека. Під час окупації регіону у ній жили російські військові, які понівечили й без того не нове приміщення. Однак зараз бібліотеку не впізнати: завдяки небайдужим та волонтерам вона перетворюється з радянської книгозбірні на сучасний простір для дітей та дорослих.

Повний матеріал читайте у «Громадському радіо».

Ганна Михайлівна працює в бібліотеці з 1976 року. Як і всі, ніколи не могла подумати, що розпочнеться повномасштабне вторгнення й у стінах її рідної книгозбірні житимуть російські військові. Лише за день до цих подій вона отримала в бібліотеку новий комп’ютер та принтер. Звісно, росіяни їх вкрали.

«Вони вибили вхідні двері, зламали замки, все тут порозкидали. Якимось чином в одному із залів утворилися дірки в підлозі. У дитячому залі окупанти жили, настелили там матраців. 

До реновації

Бібліотека обслуговує 500 жителів села, серед них 130 дітей. Найбільше читають студенти та пенсіонери, розповідає жінка. Малят із садочка та молодшої школи приводять групами, таким чином прививаючи їм любов до читання. Зауважує, що в бібліотеці зимою дуже холодно, саме тому, через сирість у приміщенні псувалися книжки та шпалери.

Саме такою, вологою з відчуттям вогкості, побачив цю бібліотеку Сергій Шварц. Після деокупації Київщини він допомагав із психологічною реабілітацією дітей з Бородянки. Там і дізнався про Дружню та запропонував допомогу у відновленні бібліотеки.

«Спочатку я у себе в Instagram розповів про цю бібліотеку. Згодом відкрив збір на відновлення, адже одній людині така робота не під силу. Дуже багато людей після цього відгукнулося. Багато хто запропонував книги, одна дівчинка, яка має магазин настільних ігор, теж сказала, що може допомогти. Спочатку я думав, що це буде лиш допомога книгами, але згодом зрозумів, що потрібно братися і за ремонт», — згадує він.

Після реновації

Сергій знайшов хлопця з Рівного, який за декілька тижнів зміг зробити чорновий ремонт у бібліотеці. Потім йому написала дизайнерка, яка зацікавилась цим проєктом і запропонувала допомогу.

«Вона сказала, що у мене дуже багато замовлень, але я вночі сяду і робитиму цей проєкт, тому що хочу зробити свій внесок. Вона запитала, що в мене є. Я сказав, що гроші й те, що пожертвували люди: дитяча кухня, маленький стілець зі столиком, є дитячий вігвам. Вона все дуже органічно вписала, додала кольору», — каже Сергій.
До реновації бібліотеки долучилось багато людей. Сергій писав у Instagram, що йому потрібні помічники у ремонті. Ті, хто відгукувався, навіть не брав гроші за свою роботу.

Після реновації

Так само Сергію допомагали й з книжками. Його колишня колега вирішила організувати окремий збір коштів на закупівлю книжок. Казала, що буде щаслива, якщо збере хоча б 1000 грн. А в результаті зібрала 40 тисяч гривень, за які збирається закупити 140 книжок. Ще одна дівчина окремо зібрала 25 тисяч гривень.

Волонтери та волонтерки, які допомагали з відновленням бібліотеки/Фото надане Громадському радіо