Команда БФ “Бібліотечна країна” пропонує бібліотекам взяти в роботу інструмент – акцію “Книга за рецептом”. Ця бібліотерапевтична програма була спеціально підготовлена для масового заходу – книжкового фестивалю на ВДНГ – з метою промоції читання для зцілення. Протягом двох пілотних реалізацій в 2024 році бібліотекарі в партнерстві з психологами виписали 650 книжкових рецептів для понад 300 відвідувачів.
Ми бачимо широкі можливості використання цього досвіду в різних форматах роботи з читачами в бібліотеках, як на виїзних подіях, так і стаціонарно. Ми заохочуємо посилювати співпрацю з психологами, соціальними працівниками, освітянами та реалізовувати спільні програми.
Для учасників семінару по обміну досвідом, в якому ви взяли участь наживо або прослухали в записі, ми надаємо для користування:
Бібліотерапевтична база містить 31 тему запитів читачів та налічує близько 500 книжок. Документ передбачає можливість додавання коментарів, тому ви можете залишати їх щодо книг, які берете в роботу, та додавати свої рекомендації. При формуванні бази були використані також результати опитування бібліотекарів “Читання під час війни”, у якому взяли участь більше 150 респондентів.
Відеозапис презентації акції доступний за посиланням.
Партнерами реалізації акції виступили Публічні бібліотеки Солом’янського району та Центр психічного здоров’я НАУКМА.
Протокол надання психосоціальної підтримки читачу-клієнту за допомогою книги розробили у відповідності з принципами Гуманітарної Хартії і мінімальними стандартами при наданні гуманітарної допомоги у надзвичайних ситуаціях:
Олександра Бурлаченко — співробітниця Центру психічного здоров’я Національного університету «Києво – Могилянська академія», психотерапевтка, консультантка та супервізорка програми СЕТА (університету Джонса Хопкінса), тренерка з превенції суїциду та надання першої психологічної допомоги.
Вікторія Соловйова, психотерапевтка, науковий співробітник Центру психічного здоров’я НаУКМА, тімлідер Центру психічного здоров’я Національного університету «Києво – Могилянська академія», член Української спілки психотерапевтів, тренерка з першої психологічної допомоги, превенції суїциду, кризового менеджменту, сертифікований супервізор (IMC).
До створення бібліотерапевтичної бази книжок долучилися:
Команда фонду “Бібліотечна країна” – Тамара Сухенко, Люсєна Шум, Ірина Варламова, Катерина Алексеєнко, Юлія Лисюк і Богдана Лебідь.
Літературознавиці:
- Леся Демська-Будзуляк, доктор філологічних наук, Інститут літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України
- Тетяна Рязанцева, доктор філологічних наук, Інститут літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України
- Ольга Харлан, доктор філологічних наук, професор, завідувачка кафедри української та зарубіжної літератури, Бердянський державний педагогічний університет
- Олена Ляшенко, кандидат філологічних наук, Інститут літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України
- Ольга Боговін, кандидат філологічних наук, Київський національний університет імені Тараса Шевченка
- Богдана Романцова, кандидат філологічних наук, редакторка видавничих проєктів видавництва «Темпора»
Психологи: Ольга Лукашук, Олександра Вардугіна, Тамара Сухенко, Наталія Стадніченко; Ольга Корнюшина – науковиця, перекладачка, співзасновниця проєкту “Рівновага.Книги: книготерапія для військових”.
Бібліотекарі: Іванна Щербина, Антоніна Немиря та бібліотекарі Солом’янських бібліотек – Алла Веремчук, Марина Чокас, Наталія Різник, Наталія Шевчук, Лариса Кондратюк, Катерина Предченко.
Окремі подяки висловлюємо за волонтерську участь у проєкті бібліотекарям публічних бібліотек Солом’янського району, психологиням Ользі Лукашук і Катерині Флекман, команді психологів Центру психічного здоров’я НАУКМА.
Бібліотерапія як метод соціальної підтримки апробований в багатьох країнах, мешканці яких мали травматичний досвід пов’язаний із війною. Один з напрямів бібліотерапії – розвиваючий (неклінічний) – доступний для застосування бібліотекарями, соціальними працівниками та освітянами, – що може допомогти справитися з тим обсягом психосоціальної підтримки, яку потребують громадяни України, особливо вразливих категорій.
*Втілення акції “Книга за рецептом” за даними матеріалами не є медичною чи психологічною послугою. Відповідальність за будь-які негативні наслідки під час чи внаслідок спілкування клієнта з фахівцем несе виключно фахівець у межах своєї компетенції.
**Бібліотерапевтична база була розроблена за підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва в межах проєкту “Діємо для здоров’я” та компоненту “Охорона здоров’я через бібліотеки та книги”, що втілюється БО “БФ “Бібліотечна країна”.