Шкільна бібліотека сьогодні — це сучасний освітній простір, що має поєднувати читання, творчість, саморозвиток і здорове середовище.
Зручні меблі, якісне освітлення, доступ до сучасних технологій та естетично оформлене середовище створюють сприятливі умови для тривалого перебування у бібліотеці. Учні, які почуваються комфортно в бібліотечному просторі, з більшою ймовірністю будуть активно використовувати його ресурси для навчання та самоосвіти.
Команда архітектурно-дослідницької ініціативи дитячих міських просторів Playinq у межах проєкту «Здорові бібліотеки», який реалізується благодійним фондом “Бібліотечна країна”, провела опитування серед шкільних бібліотекарів та освітян, щоб дослідити стан шкільних читальних просторів та запропонувати ідеї для їхнього вдосконалення. Розгорнуте опитування пройшли понад 100 респондентів. На основі отриманих результатів були розроблені рекомендації для створення комфортного освітнього середовища, яке мотивуватиме учнів до читання та спільного обговорення книг.
Рекомендації включають:
- Образ шкільної бібліотеки
- Матрицю матеріалів та кольорів
- Оформлення індивідуального читацького простору
- Оформлення групового простору
- Характеристики меблів для індивідуального та групового простору
- Концепцію мобільної конструкції Booksharing
Цей матеріал буде цікавим для бібліотекарів, шкільного менеджменту, культурних лідерів.
Надаємо кілька порад з рекомендацій, повний текст читайте за посиланням:
- Шкільні бібліотеки бажано позиціонувати не лише як книгозбірні, а й як місце для психологічного розвантаження, творчості, обговорення спільних проєктів або усамітнення для читання.
- Зонування: за можливості для кожної вікової категорії необхідно виділяти окремий простір. Якщо це неможливо, зони для молодших школярів слід максимально відокремити від зон для підлітків.
- Важливо дотримуватися пропорційності зросту відвідувачів та розмірів меблів. Для молодших школярів необхідно передбачити низькі стелажі та ящики з книгами, які можуть бути розташовані на підлозі. Діти повинні мати можливість самостійно брати та переглядати книжки.
- Простір бібліотеки має враховувати потреби як індивідуальної, так і групової роботи, а також передбачати додаткові зони для комп’ютерних станцій.
- Правильне освітлення є ключовим елементом комфортного та ефективного використання простору. Рівень освітленості повинен бути не меншим за 200 люкс.
- Концепція мобільних конструкцій Booksharing полягає у створенні універсального мобільного книжкового модуля для обміну книжками між учнями та вчителями. Цей модуль має легко адаптуватися до різних потреб та розташувань, забезпечуючи зручний доступ до книжок і сприяючи популяризації читання серед освітньої спільноти.
Щоб дізнатися більше про розробку, дивіться трансляцію із висновками дослідження та презентацією рекомендацій.
Над брошурою працювали:
- Керівниця проєкту: Єлизавета Герцман
- Архітекторки: Ганна Аксьонова, Софія Брем
- Редакторка: Вікторія Корнієнко
- Верстка та дизайн: Єлизавета Герцман, Оксана Учителева
Збірка підготовлена Playinq для проєкту “Здорові бібліотеки”, що впроваджується Благодійним фондом “Бібліотечна країна” в межах українсько-швейцарського проєкту “Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні (скорочено “Діємо для здоров’я”). Проєкт реалізується за підтримки Швейцарії через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва.