Команда БФ “Бібліотечна країна” пропонує бібліотекам взяти в роботу інструмент – акцію “Книга за рецептом”. Ця бібліотерапевтична програма була спеціально підготовлена для масового заходу –  книжкового фестивалю на ВДНГ – з метою промоції читання для зцілення. Протягом двох пілотних реалізацій в 2024 році бібліотекарі в партнерстві з психологами виписали 650 книжкових рецептів для понад 300 відвідувачів. 

Ми бачимо широкі можливості використання цього досвіду в різних форматах роботи з читачами в бібліотеках, як на виїзних подіях, так і стаціонарно. Ми заохочуємо  посилювати співпрацю з психологами, соціальними працівниками, освітянами та реалізовувати спільні програми.  

Для учасників семінару по обміну досвідом, в якому ви взяли участь наживо або прослухали в записі, ми надаємо для користування: 

  1. Бібліотерапевтичну базу книг
  2. Алгоритм розмови між читачем та бібліотекарем 

Бібліотерапевтична база містить 31 тему запитів читачів та налічує близько 500  книжок. Документ передбачає можливість додавання коментарів, тому ви можете залишати їх щодо книг, які берете в роботу, та додавати свої рекомендації. При формуванні бази були використані також результати опитування бібліотекарів “Читання під час війни”, у якому взяли участь більше 150 респондентів.


Відеозапис презентації акції доступний by link


Партнерами реалізації акції виступили Публічні бібліотеки Солом’янського району та Центр психічного здоров’я НАУКМА.

Протокол надання психосоціальної підтримки читачу-клієнту за допомогою книги розробили у відповідності з принципами Гуманітарної Хартії і мінімальними стандартами при наданні гуманітарної допомоги у надзвичайних ситуаціях: 

Олександра Бурлаченко — співробітниця Центру психічного здоров’я Національного університету «Києво – Могилянська академія», психотерапевтка, консультантка та супервізорка програми СЕТА (університету Джонса Хопкінса), тренерка з превенції суїциду та надання першої психологічної допомоги.

Вікторія Соловйова, психотерапевтка, науковий співробітник Центру психічного здоров’я НаУКМА, тімлідер Центру психічного здоров’я Національного університету «Києво – Могилянська академія», член Української спілки психотерапевтів, тренерка з першої психологічної допомоги, превенції суїциду, кризового менеджменту, сертифікований супервізор (IMC).

До створення бібліотерапевтичної бази книжок долучилися:

Команда фонду “Бібліотечна країна” – Тамара Сухенко, Люсєна Шум, Ірина Варламова, Катерина Алексеєнко, Юлія Лисюк і Богдана Лебідь.

Літературознавиці: 

  • Леся Демська-Будзуляк, доктор філологічних наук, Інститут літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України 
  • Тетяна Рязанцева, доктор філологічних наук, Інститут літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України
  • Ольга Харлан, доктор філологічних наук, професор, завідувачка кафедри української та зарубіжної літератури, Бердянський державний педагогічний університет
  • Олена Ляшенко, кандидат філологічних наук,  Інститут літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України
  • Ольга Боговін, кандидат філологічних наук, Київський національний університет імені Тараса Шевченка
  • Богдана Романцова, кандидат філологічних наук, редакторка видавничих проєктів видавництва «Темпора»

Психологи: Ольга Лукашук, Олександра Вардугіна, Тамара Сухенко, Наталія Стадніченко; Ольга Корнюшинанауковиця, перекладачка, співзасновниця проєкту “Рівновага.Книги: книготерапія для військових”.

Бібліотекарі: Іванна Щербина, Антоніна Немиря та бібліотекарі Солом’янських бібліотек – Алла Веремчук, Марина Чокас, Наталія Різник, Наталія Шевчук, Лариса Кондратюк, Катерина Предченко.

Окремі подяки висловлюємо за волонтерську участь у проєкті бібліотекарям публічних бібліотек Солом’янського району, психологиням Ользі Лукашук і Катерині Флекман,  команді психологів Центру психічного здоров’я НАУКМА.

Бібліотерапія як метод соціальної підтримки апробований в багатьох країнах, мешканці яких мали травматичний досвід пов’язаний із війною. Один з напрямів бібліотерапії – розвиваючий (неклінічний) – доступний для застосування бібліотекарями, соціальними працівниками та освітянами, – що може допомогти справитися з тим обсягом психосоціальної підтримки, яку потребують громадяни України, особливо вразливих категорій. 

*Втілення акції “Книга за рецептом” за даними матеріалами не є медичною чи психологічною послугою. Відповідальність за будь-які негативні наслідки під час чи внаслідок спілкування клієнта з фахівцем несе виключно фахівець у межах своєї компетенції.

**Бібліотерапевтична база була розроблена за підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва в межах проєкту “Діємо для здоров’я” та компоненту “Охорона здоров’я через бібліотеки та книги”, що втілюється БО “БФ “Бібліотечна країна”.