Метою фотопроекту «Відродження бібліотек Сходу України» є висвітлення процесу становлення бібліотек як центрів громади та підтримки внутрішньо-переміщених осіб.
Проект був реалізований в 2017 році в рамках Програми національних обмінів, за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США). В рамках проекту відбулись фотовиставки у Верховній Раді України, Національній бібліотеці України ім. Ярослава Мудрого, Центральній бібліотеці ім. Т.Г.Шевченка для дітей м. Києва.

Бібліотека в нинішніх умовах – це не тільки книгосховище, але і центр спілкування, діалогу, неформальної освіти та дозвілля. Особливо це є актуальним для територій постраждалих від конфлікту на сході України, де є велика кількість переселенців, які мають потребу в різних освітніх та реабілітаційних послугах. Але і самі бібліотеки переживають складні часи, деякі з них евакуйовані з зони конфлікту і мають налагоджувати роботу в нових умовах.

Люсьєна Шум, Голова БФ «Бібліотечна країна»: «Ми відвідали бібліотеки в містах Костянтинівка, Слов’янськ, Краматорськ та Покровськ. Фонд «Бібліотечна країна» раніше допомагав поповнювати книжкові фонди бібліотекам Донецької та Луганської областей. Бібліотеки на Сході несуть наразі значущу роль як місця надання допомоги та реабілітації внутрішньо-переміщеним особам. На базі бібліотек діють консультаційні бюро для переселенців, де можна безкоштовно отримати консультацію юриста та психолога. Бібліотеки організовують освітні курси, клуби за інтересами, заняття та свята для дітей, також можна безкоштовно користуватися Інтернетом та врешті читати нову літературу!».

Ганна Петрова, директор Наукової технічної бібліотеки Донецького національного технічного університету: «Сьогодні у розпалі інформаційної війни роль бібліотек не можна недооцінювати. Доступність великих масивів інформації та некерованість інформаційними потоками стає реальною загрозою. І цей факт накладає на бібліотекаря відповідальність перед суспільством. Ми маємо навчитись самі і навчити наших
користувачів розрізняти дезінформацію, аналізувати і протистояти агресивній пропаганді».

Тетяна Оратовська, директор Костянтинівської центральної міської публічної бібліотеки: «Після початку українсько-російської гібридної війни Костянтинівка опинилася в абсолютно новій для себе ситуації, коли насильницький конфлікт став частиною життя місцевої громади. Сьогодні бібліотека – це не просто центр культурного життя, це осередок розвитку та підтримки місцевої громади. Використовуючи свої
широкі можливості та інтелектуальні надбання, бібліотека привернула до себе багато прихильників шляхом безперервної участі в житті громади. Наразі бібліотека виконує чимало місій: це своєрідний довідковий, інформаційний, освітній центр та місце реабілітації соціально незахищених верств населення, особливо внутрішньо переміщених осіб».

Валерія Здибель, заступник директора Центральної бібліотеки м. Слов’янська: «В Центральній бібліотеці м. Слов’янська почалися нові часи з квітня 2014 року. Три місяці
окупації змусили багатьох жителів Слов’янська зробити свій вибір. І бібліотека зіграла в цьому не останню роль. Вона працювала в часи окупації міста російськими найманцями і
була осередком тепла, надії, віри і спілкування. Незважаючи на те, що в місті не було світла люди все одно приходили за книгами, за добрим словом. Сьогодні бібліотека – цецентр громади, центр українства і патріотизму, переможниця багатьох конкурсів, отримувач грантів та реалізатор проектів. На базі бібліотеки працює патріотичне об’єднання «Славні дівчата», які плетуть маскувальні сітки та «кікімори» для бійців ЗСУ. В бібліотеці працюють безкоштовні курси української мови. Інформаційно- ресурсний центр «Вікно в Америку» навчає дітей та дорослих англійської мови. Переселенці знаходять для себе куточок для спілкування, отримання нових знань, відвідують тренінги та просто відпочивають душею. Перевиховувати «старих» не має сенсу. Треба навчити «малих» любити свою Батьківщину. І бажано особистим прикладом».


Фотозвіт виставки у Верховній Раді України

Категорії: Проекти