Як перетворити старі бібліотеки на сучасні урбаністичні хаби, які були б цікаві та потрібні для людей у громадах?

Дискусія щодо трансформації українських бібліотек у маленьких містечках і селах по всій Україні відбулася 26 травня в стінах сучасного Smart Простір – ревіталізованої Центральної бібліотеки Козельщинської селищної ради. Простір – як модель культурно-освітнього осередку є непересічним, і через це настільки цінним прикладом співпраці людей, місцевої влади та меценатів. Серед почесних гостей заходу – народний депутат України Євгенія Кравчук, представники Полтавської ОДА, БФ “Бібліотечна країна”, Української бібліотечної асоціації.

Smart Foundation оновленням Козельщинської бібліотеки показав, що все можна змінити, створивши сучасний культурно-освітній простір, куди люди приходять не лише читати, а й навчатися, переглядати фільми, проводити дозвілля. Громада отримала простір, де може збиратися разом для проведення спільних акцій та обговорень. Люди бачать, що бібліотека – це корисний та важливий культурно-освітній центр в їхньому житті. У Козельщині вкладені кошти меценатів, і Smart Foundation докладає всіх зусиль, щоб ця модель працювала та розвивалася разом з людьми, а послуги тут надавалися безкоштовно. Проте це під силу будь-якій фінансово спроможній громаді, яка дбає про своїх людей. Там, де не виходить знайти достатнього стартового капіталу, має спрацювати принцип державно-приватного партнерства із залученням коштів та інтелектуальних ресурсів меценатів.

Народний депутат, заступниця голови комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України Євгенія Кравчук, яка є одним із авторів законопроєкту «Про бібліотеки і бібліотечну справу», переконала присутніх, що влада налаштована серйозно реформувати цю сферу, і в цьому питанні існує тісна співпраця Верховної Ради з Міністерством культури та інформаційної політики. Щодо вже працюючої моделі Smart Простору, вона зазначила: «Результати вражають, це чудовий приклад співпраці бізнесу і громади. Сьогодні сучасні простори, якими можуть і мають стати бібліотеки – це не лише про дозвілля, але й про формування людини. Це про те, що діти із маленького селища мають можливості для розвитку і не бояться стати найкращими. В Україні 1600 таких «Козельщин» і зараз перед усіма нами стоїть виклик, як подбати про комфортне і повноцінне життя для їх мешканців».

Голова Благодійного Фонду «Бібліотечна країна», засновник видавництва «Самміт-книга» Ігор Степурін теж запевнив, робота над законодавчими змінами за участі експертів триває, буде знято багато бар’єрів у діяльності бібліотек та поповненні книжкових фондів. За його словами, вже зараз «Бібліотечна країна» запускає багато програм з популяризації читання та поширення сучасної української літератури. Проте важливо, щоб з’являлися такі Smart Простори, де все побудоване навколо книжок, і сама атмосфера сприяє читанню.

В рамках спільної акції БФ “Бібліотечна країна” та народного депутата Євгенії Кравчук було передано 60 нових книг в бібліотеку Козельщини.

Президентка ВГО «Українська бібліотечна асоціація» Оксана Бруй як автор концепції реформування бібліотек за принципом існування чотирьох просторів (подій, зустрічей, натхнення та навчання) позитивно оцінила модель Smart Простору, проте додала, що такі приклади «це крапля в морі» на фоні 30 тисяч публічних бібліотек, які існують в Україні. Але й ще один доказ того, що навіть слово «бібліотека» сьогодні має наповнитися новими сенсами. Це має бути місце, де розвиватиметься та збагачуватиметься знаннями людина, а це шлях до змін у громаді, а отже – загалом в країні.

Деталі заходу на сторінці Smart Foundation.