Жива бібліотека

БІБЛІОТЕЧНА РЕФОРМА: ВІД ДЕРЖЗАКУПІВЕЛЬ ДО ЗМІНИ СИСТЕМИ

20 червня 2017 року відбувся круглий стіл на тему: «Бібліотечна реформа: від держзакупівель до зміни системи». Організаторами круглого столу виступили Міністерство інформаційної політики України та благодійний фонд «Бібліотечна країна».

Видавці, бібліотекарі та представники органів державної влади обговорили проблемні приклади державних закупівель книг в бібліотеки України. Зокрема, нещодавно були виявлені факти закупівлі антиукраїнської літератури, книжок російських видавництв, що прославляють російських військових (О.Нікіфоров «Дневник офицера КГБ», В.Количев «Катя, жена бандитская», О.Бузина «Вурдалак Тарас Шевченко» та інші), в той час як новинки українських видавництв не потрапляють в бібліотеки. Статистика свідчить, що в українських бібліотеках міститься 70-80% книг виданих ще за радянських часів. В той же час на закупівлю нових книг держава витрачає всього 1-5% від загального фінансування бібліотечної сфери. В Україні на душу населення закуповується приблизно 0,02-0,05 книг на рік, тоді як в Західній Європі приблизно одна книга. Це підтверджує нагальність невідкладного реформування бібліотечної сфери та, зокрема, врегулювання системи закупівель в бібліотеки України для того, аби нові сучасні книги українських видавництв вчасно доходили до читачів в бібліотеки.

Юрій Гусєв, голова наглядової ради фонду «Бібліотечна країна», колишній заступник міністра оборони України: «Нашою метою в організації даного круглого столу було привернення уваги громадськості до того, що закуповують бібліотеки за кошти платників податків. Неприпустимим в умовах війни є придбання українофобської літератури. Задачею держави є забезпечення бібліотек якісною сучасною українською книгою, а задачею бібліотек є формування читацького смаку. На жаль, в розрізі реформування країни ми в останню чергу згадуємо про реформування бібліотек. Але бібліотеки повинні мати стратегічне значення для держави, це - інвестиція в майбутній розвиток, сприяння економічному зростанню громади».

Ігор Степурін, директор державного спеціалізованого видавництва «Мистецтво»: «Бібліотеки повинні закуповувати книги виключно в системі державних закупівель Prozorro на підставі тендерів. Завдяки цьому ми можемо бачити скільки коштів виділяється бібліотекам на книги, яку саме літературу закуповують, контролювати закупівельну ціну на книги. Поки в бібліотеках не буде сучасної української літератури, яка зараз на порядок якісніше російських книг, в бібліотеки не піде думаючий, активний читач середнього віку та молодь».

Олександр Красовицький, директор видавництва «Фоліо»: «Необхідно створити єдиний міжвидавничий каталог для закупівель бібліотеками, де буде міститися інформація про книги всіх українських видавництв з вказаними видавничими цінами. Спираючись на цю інформацію, можна буде аналізувати пропозиції у системі Prozorro. Також має здійснюватися інформування про всі заплановані закупівлі бібліотек на сайті Міністерства культури України. Важливою складовою бібліотечної реформи має стати розробка нових соціальних нормативів бібліотечного обслуговування».

В круглому столі взяли участь Артем Біденко, державний секретар (Міністерство інформаційної політики України), Юрій Рибачук, заступник міністра культури України, Юрій Гусєв, голова наглядової ради БО «БФ «Бібліотечна країна», колишній заступник міністра оборони України, Олександр Красовицький, директор видавництва «Фоліо», Ігор Степурін, директор державного спеціалізованого видавництва «Мистецтво», Владислав Кириченко, засновник видавництва «Наш формат», Олег Філюк, видавець наукової літератури, Олександр Афонін, президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів, Георгій Саприкін, директор Державної бібліотеки України для юнацтва,Яна Біленко, Директор Центральної бібліотеки для дітей ім. Т. Г. Шевченка м. Києва, Галина Гуцол, заступник директора Книжкової палати України. 

Учасники круглого столу дійшли висновку, що бібліотечна сфера потребує корінної реформи та модернізації. Наразі бібліотеки України – це сховища для зберігання застарілих книг, а мають бути сучасними інформаційними центрами. 

Відео-трансляція круглого столу доступна за посиланням. 


Книжкові пакети


Новини

Конкурс бібліотек

В рамках конкурсу «Бібліотека як сучасний інформаційний центр» ми отримали 128 заявок від сільських та міських бібліотек України з більшості областей. Більшість заявок містять оригінальні ідеї та підходи щодо розвитку бібліотек, залучення нових читачів, прагнення бути культурним, інтелектуальним, інформаційним центром для своєї громади. Особливо хочемо відмітити сільські бібліотеки, які в умовах браку ресурсів не відстають за рівнем досягнень та баченням перспективних шляхів розвитку від міських та районних бібліотек. Дякуємо всім активним бібліотекарям, які приділили увагу складанню заявок на конкурс. Для нас дуже цінним є ваше прагнення розвивати та покращувати роботу бібліотек, надавати якісні послуги, орієнтовані на потреби читача. Благодійний фонд «Бібліотечна країна» буде в подальшому підтримувати проактивні бібліотеки та рекомендувати благодійникам допомагати тим бібліотекам, які подали заявки на конкурс.   

Переможці Конкурсу
1.      Бердичівська центральна міська бібліотека, м. Бердичів, Житомирська обл.
2.      Веселівська центральна селищна бібліотека, смт. Веселе, Запорізька обл.
3.      Ворзельська селищна бібліотека ім. Д. Бедзика, с. Ворзель, Київська обл.
4.      Городенківська центральна районна бібліотека ім. Леся Мартовича, м. Городенка, Івано-Франківська обл.
5.      Катеринопільська центральна районна бібліотека, смт. Катеринопіль, Черкаська обл.
6.      Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І. Чижевського
7.      Кульчинська бібліотека-філія Турійської РЦБС, с. Кульчин, Волинська обл.
8.      Новопсковська центральна районна бібліотека, смт. Новопсков, Луганська обл.
9.      Центральна бібліотека КЗК «Жовтоводська ЦБС», м. Жовті Води, Дніпропетровська обл.
10.  Ямпільська селищна бібліотека, смт. Ямпіль, Донецька обл.
Бібліотеки, які отримають заохочувальні призи:
1.      Бродівська районна бібліотека для дітей, м. Броди, Львівська обл.
2.      Війтівська сільська бібліотека, с. Війтівка, Вінницька обл.
3.      Врадіївська центральна районна бібліотека, смт. Врадіївка, Миколаївська обл.
4.      Зарічанська сільська бібліотека, с. Зарічани, Житомирська обл.
5.      Золотівська дитяча бібліотека – філія №8 Попаснянської РЦБС, м. Золоте, Луганська обл.
6.      Інгульська сільська бібліотека-філія Баштанської ЦБС, с. Інгулка, Миколаївська обл.
7.      Каланчацька центральна районна бібліотека, с. Каланчак, Херсонська обл.
8.      Кам'янець-Подільська бібліотека-філія № 6 для дітей, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл.
9.      Краматорська центральна міська публічна бібліотека, м. Краматорськ, Донецька обл.
10.  Попаснянська дитяча бібліотека-філія №35, м. Попасна, Луганська обл. 11.  Сільська бібліотека-філія села Вишнопіль, Хмельницька обл. 12.  Бібліотека-філія №17 Сумської міської централізованої бібліотечної системи, м. Суми 13.  Центральна бібліотека ім. В. В. Маяковського ЦБС Київського району, м. Харків 14.  Центральна міська бібліотека військово-цивільної адміністрації м. Авдіївки

Адреси бібліотек
Перелік всіх заявок, які були отримані в рамках конкурсу "Бібліотека як сучасний інформаційний центр"

Карта бібліотек


Партнери проекту